Chairs

Rebecca V. Ferrell, Ph.D.

Vice Chair

Suzanne Fleiszig

Chair

Ex Officio Members

Victor DiRita

President

Robin Patel

Past President

Timothy Donohue

Secretary

Marylynn V. Yates

Treasurer

Stefano Bertuzzi

CEO, ASM

Arturo Casadevall, M.D., Ph.D.

Governors Chair, American Academy of Microbiology

Steven E. Finkel, Ph.D.

President-Elect

At-Large Councilors

Vaughn Cooper

('23) COMS-Elected Board Director

Elizabeth Marlowe

('23) COMS-Elected Board Director

Alison Criss, Ph.D.

('23)

Amy Mathers, M.D.

('23)

Judith Armitage

('21), International

Kristine Wylie

('22)

Natividad Ruiz

('22)

Patricia Simner, Ph.D., D(ABMM)

('21, Early Career)

Paul Brown, Ph.D.

('21), International

Rebecca V. Ferrell, Ph.D.

('23)

Sean Crosson Ph.D.

('22)

Shannon McQuaig Ulrich, Ph.D.

('23)

Program Committee Chairs

David Aronoff, M.D.

('22), Meetings Strategy

Mary Sanchez Lanier

('21), Education

Melissa Miller, Ph.D., D(ABMM)

('23), Clinical and Public Health Microbiology

Patrick Schloss

('23), Journals

Stacey Schultz-Cherry, Ph.D.

('22), Public and Scientific Affairs

Steven Specter

('23), Membership

Tara C. Smith, Ph.D.

('22), Communications

Vanessa Sperandio, Ph.D.

('22), ASM Press

Branch Councilors

Amanda Harrington, Ph.D., D(ABMM)

Illinois ('23)

Andrea Furuya, Ph.D.

Eastern New York ('23)

Becky Sparks-Thissen

Indiana ('22)

Bob McLean, Ph.D.

Texas ('21)

Boo Shan Tseng, Ph.D

Arizona/South Nevada ('21)

Catherine Loc-Carrillo, Ph.D.

Intermountain ('23)

Denise M. Akob

Washington, D.C. ('23)

Elaine Haase

Western New York ('22)

Elizabeth Antaki-Zukoski

Northern California ('21)

Eric Anderson

North Carolina ('21)

Esther Babady

New York City ('23)

Frank J. Scarano

Northeast ('22)

Gail Rowe

Allegheny ('22)

Irving Nachamkin, Ph.D., M.P.H.

Eastern Pennsylvania ('21)

Jack Brothers, M(ASCP)

Alaska ('22)

Janet Donaldson

South Central ('21)

Jennifer Gaddy, Ph.D.

Kentucky-Tennessee ('21)

Jose Perez Jimenez

Puerto Rico ('21)

Joy Scaria

North Central ('23)

Laura Harris, Ph.D.

Michigan ('22)

Laura Regassa

Southeastern ('23)

Laura Tuhela-Reuning

Ohio ('23)

Leigh Knodler

Northwest ('23)

Lisa A. Cuchara, Ph.D.

Connecticut Valley ('23)

Louise Temple, Ph.D.

Virginia ('22)

Melanie Mormile, Ph.D.

Missouri (’22)

Michael J. Schurr, Ph.D.

Rocky Mountain ('21)

Michael Lieberman, Ph.D.

Hawaii ('22)

Michael Schmidt, Ph.D.

South Carolina ('22)

Silvia Pineiro

Maryland ('21)

Siobain Duffy

Theobald Smith Society, NJ ('21)

Stephen Young

Rio Grande ('22)

Terri Ellis, Ph.D.

Florida ('23)

Travis Bourret

Missouri Valley ('23)

Zaffar Hussain

So California ('23)

Division Councilors

Vaughn Cooper

Division R. Evolutionary and Genomic Microbiology ('21)

Alison Buchan, Ph.D.

Division N. Microbial Ecology ('22)

Anthony Richardson, Ph.D.

Division B. Microbial Pathogens ('21)

Belinda Ostrowsky, M.D.

Division L. Healthcare Epidemiology ('23)

Bradley Bearson, Ph.D.

Division Z. Animal Health Microbiology ('23)

Carin Vanderpool

Division H. Genetics and Molecular Biology ('21)

Cecilia Martinez-Gomez

Division K. Microbial Physiology and Metabolism ('21)

Christopher Snabes

Division P. Food Microbiology ('21)

Daniel R. Brown, Ph.D.

Division G. Mycoplasmology ('22)

Elitza S. Theel

Division V. Clinical and Diagnostic Immunology ('23)

George Sprague

Division X. Molecular, Cellular, and General Biology of Eukaryotes ('21)

Jason Gill

Division M. Bacteriophage ('22)

John Griffith

Division Q. Environmental and General Applied Microbiology ('22)

Jyothi Rengarajan

Division U. Mycobacteriology ('21)

Kyle MacLea

Division I. General Microbiology ('22)

Manuela Raffatellu, M.D.

Division D. Microbe-Host Interactions ('22)

Marie-Claire Rowlinson, Ph.D., D(ABMM)

Division Y. Public Health ('22)

Mark O. Martin, Ph.D.

Division W. Microbiology Education ('21)

Prahathees Eswara, M.S., Ph.D.

Division J. Cell and Structural Biology ('23)

Pranav Danthi, Ph.D.

Division T. RNA Viruses ('23)

Richard Longnecker

Division S. DNA Viruses ('23)

Sunny Shin

Division E. Immunology ('23)

Susan Butler-Wu

Division C. Clinical Microbiology ('23)

Thaddeus Ezeji

Division O. Fermentation and Biotechnology ('22)

Zhicheng Dou

Division AA. Free-Living, Symbiotic and Parasitic Protists ('23

Division Interdisciplinary Councilors

Erin Lipp

('21)

Joanna Goldberg, Ph.D.

('21)

Joy Sturtevant

('21)

Maria Gloria Dominguez-Bello

('21)

Mary Ann Bruns

('21)

Peter Girguis, Ph.D.

('21)

Vincent Young, Ph.D.

('21)